Porady

Pod³ogi Opole

Pielêgnacja pod³óg drewnianych i ich u¿ytkowanie

 

             Pod³oga drewniana jest produktem naturalnym i jako materia³ higroskopijny zmienia swoje w³a¶ciwo¶ci w zale¿no¶ci od warunków otoczenia, dlatego istotne jest utrzymywanie w³a¶ciwych parametrów temperatury oraz wilgotno¶ci w pomieszczeniach. Najlepsze warunki dla pod³óg drewnianych to temperatura 18-21oC przy wilgotno¶ci 50-60%, parametry te  idealnie odpowiadaj± tak¿e cz³owiekowi. Niska wilgotno¶æ wp³ywa na rozsychanie oraz powstawanie mniejszych lub wiêkszych szczelin, natomiast za wysoka wilgotno¶æ zwi±zana jest z  puchniêciem oraz wybrzuszaniem desek. Czêsto podczas okresu grzewczego zauwa¿yæ mo¿na nisk± wilgotno¶æ w pomieszczeniach zalecane jest wówczas stosowanie nawil¿aczy powietrza. Naturalna praca drewna jest prawid³owym procesem wiêc nie mo¿e byæ powodem naszych zmartwieñ czy reklamacji. W przypadku rozlania p³ynów, nale¿y jak najszybciej wytrzeæ deski do sucha. Oprócz nadmiernej wilgoci istotnym zagro¿eniem s± ziarenka piasku, które powodowaæ mog± zarysowania i zniszczenie lakieru. Piasek wcierany przez obuwie ma dzia³anie podobne do papieru ¶ciernego, dlatego nale¿y eliminowaæ kontakt piasku z pod³o¿em. Oczywi¶cie wszystko zale¿y równie¿ od rodzaju zastosowanego drewna na pod³odze. Im trwalsza deska, tym bardzie odporna bêdzie na uszkodzenia. Pamiêtajmy równie¿, aby okleiæ wszystkie meble podk³adkami filcowymi co uniemo¿liwi dodatkowe zarysowanie pod³ogi przy ich przesuwaniu.

           Odpowiednia pielêgnacja mo¿e wyd³u¿yæ ¿ywotno¶æ pod³ogi nawet o 50%. Bardzo wa¿ne jest wiêc stosowanie specjalistycznych preparatów do pielêgnacji i konserwacji drewna oraz stosowanie siê do etykiet umieszczonych na opakowaniach. W przypadku konserwacji pod³óg olejowanych nie nale¿y stosowaæ preparatów do pod³óg lakierowanych, gdy¿ wyst±piæ mo¿e uszkodzenie pow³ok lakierniczych.

           Pierwszym elementem utrzymania czysto¶ci pod³ogi jest usuniêcie piasku, kurzu oraz drobnych zabrudzeñ odkurzaczem obowi±zkowo zaopatrzonym w koñcówkê z miêkkim w³osiem nie rysuj±cym pod³ogi. Nie powinno siê myæ drewnianej pod³ogi bezpo¶rednio sam± wod±. Zabronione jest stosowanie p³ynów do naczyñ, ¶rodków z wybielaczem, oraz preparatów nieprzeznaczonych do drewna.

            Pod³ogê lakierowan± umyæ nale¿y wod± wraz z dedykowanym preparatem przy u¿yciu wilgotnego mopa lub bawe³nianej szmatki, tak by nie pozostawiæ na niej wody. Powierzchnia pod³ogi nie powinna byæ mokra, tylko wilgotna. Czas schniêcia powinien wynosiæ ok. 2 minuty.

            Pod³ogi olejowane zaleca siê konserwowaæ ¶rodkami o charakterze zabezpieczaj±cym w odstêpach wynosz±cych mniej wiêcej 12 miesiêcy, dziêki temu pod³oga uzyska pierwotny wyglad oraz czysto¶æ bez konieczno¶ci kolejnego cyklinowania. Do najbardziej znanych ¶rodków do czyszczenia oraz pielêgnacji pod³ogi olejowanej zaliczyæ mo¿emy: myd³o pod³ogowe oraz olej pielêgnacyjny. Tak jak w przypadku pod³óg lakierowanych, pod³ogi nie wolno zabardzo moczyæ.                                                                                                                                                                           Produkty do pielêgnacji oraz konserwacji pod³óg lakierowanych jak i olejowanych znale¿æ mo¿na w naszym sklepie internetowym.

Niepowtarzalne piêkno naszej pod³ogi wymaga du¿o wysi³ku i opieki, wiêc dbajmy o nie jak najlepiej.