Porady

Podłogi Opole

Pielęgnacja podłóg drewnianych i ich użytkowanie

 

             Podłoga drewniana jest produktem naturalnym i jako materiał higroskopijny zmienia swoje właściwości w zależności od warunków otoczenia, dlatego istotne jest utrzymywanie właściwych parametrów temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach. Najlepsze warunki dla podłóg drewnianych to temperatura 18-21oC przy wilgotności 50-60%, parametry te  idealnie odpowiadają także człowiekowi. Niska wilgotność wpływa na rozsychanie oraz powstawanie mniejszych lub większych szczelin, natomiast za wysoka wilgotność związana jest z  puchnięciem oraz wybrzuszaniem desek. Często podczas okresu grzewczego zauważyć można niską wilgotność w pomieszczeniach zalecane jest wówczas stosowanie nawilżaczy powietrza. Naturalna praca drewna jest prawidłowym procesem więc nie może być powodem naszych zmartwień czy reklamacji. W przypadku rozlania płynów, należy jak najszybciej wytrzeć deski do sucha. Oprócz nadmiernej wilgoci istotnym zagrożeniem są ziarenka piasku, które powodować mogą zarysowania i zniszczenie lakieru. Piasek wcierany przez obuwie ma działanie podobne do papieru ściernego, dlatego należy eliminować kontakt piasku z podłożem. Oczywiście wszystko zależy również od rodzaju zastosowanego drewna na podłodze. Im trwalsza deska, tym bardzie odporna będzie na uszkodzenia. Pamiętajmy również, aby okleić wszystkie meble podkładkami filcowymi co uniemożliwi dodatkowe zarysowanie podłogi przy ich przesuwaniu.

           Odpowiednia pielęgnacja może wydłużyć żywotność podłogi nawet o 50%. Bardzo ważne jest więc stosowanie specjalistycznych preparatów do pielęgnacji i konserwacji drewna oraz stosowanie się do etykiet umieszczonych na opakowaniach. W przypadku konserwacji podłóg olejowanych nie należy stosować preparatów do podłóg lakierowanych, gdyż wystąpić może uszkodzenie powłok lakierniczych.

           Pierwszym elementem utrzymania czystości podłogi jest usunięcie piasku, kurzu oraz drobnych zabrudzeń odkurzaczem obowiązkowo zaopatrzonym w końcówkę z miękkim włosiem nie rysującym podłogi. Nie powinno się myć drewnianej podłogi bezpośrednio samą wodą. Zabronione jest stosowanie płynów do naczyń, środków z wybielaczem, oraz preparatów nieprzeznaczonych do drewna.

            Podłogę lakierowaną umyć należy wodą wraz z dedykowanym preparatem przy użyciu wilgotnego mopa lub bawełnianej szmatki, tak by nie pozostawić na niej wody. Powierzchnia podłogi nie powinna być mokra, tylko wilgotna. Czas schnięcia powinien wynosić ok. 2 minuty.

            Podłogi olejowane zaleca się konserwować środkami o charakterze zabezpieczającym w odstępach wynoszących mniej więcej 12 miesięcy, dzięki temu podłoga uzyska pierwotny wyglad oraz czystość bez konieczności kolejnego cyklinowania. Do najbardziej znanych środków do czyszczenia oraz pielęgnacji podłogi olejowanej zaliczyć możemy: mydło podłogowe oraz olej pielęgnacyjny. Tak jak w przypadku podłóg lakierowanych, podłogi nie wolno zabardzo moczyć.                                                                                                                                                                           Produkty do pielęgnacji oraz konserwacji podłóg lakierowanych jak i olejowanych znależć można w naszym sklepie internetowym.

Niepowtarzalne piękno naszej podłogi wymaga dużo wysiłku i opieki, więc dbajmy o nie jak najlepiej.